Like

luni, 1 septembrie 2014

Elefanti care danseaza

Elefantii nu numai ca simt muzica, ritmul ,dar chiar au trairi extraordinare cand o asculta.
Ei simt dragostea si durerea precum oamenii.


Si ca orice meloman adevarat, elefantii apreciaza muzica de calitate si cantata live :)

Fii pozitiv !
Alege viata !

sursa

sâmbătă, 9 august 2014

Sa invatam de la animale: cainele

Cainii ne dau si ei foarte multe lectii de viata.

1. Nu suntem niciodata prea batrani pentru a ne juca .
Cainii adora sa se joace, sa alerge . Sa faca aport.
Urmeaza si tu exemplul cateilor. Nu rata nici o zi fara sa iesi in aer liber, sa alergi , chiar sa te joci. Miscarea , exercitiile fizice iti vor oferi pe langa o stare de bine si o sanatate mai buna . Sigur ca si o forma fizica de invidiat.

2. Fii loial.
Cainele este cel mai loial prieten al omului. Nu cred ca vre-un om poate sa se ridice la nivelul sau de loialitate. Cand crezi ca ai pierdut totul, ca nimic nu mai conteaza, priveste in jur. Cainele va fi intotdeauna alaturi de tine.

3. Cand cei dragi vin acasa, intampina-i cu bucurie !
Cainii se bucura atat de mult cand stapanii vin acasa , incat nu stiu cum sa demonstreze asta mai bine. Sar pe tine, dau din coada, alearga, sar ... , dau din coada ... iar sar pe tine :) .
Si noi , oamenii ar trebui sa bucuram de fiecare intalnire cu cei dragi. Si sa aratam ca suntem fericiti de revedere.

4. Invata sa ierti .
Nu tine ranchiuna, chiar daca cineva te-a ranit; ai posibilitatea de a ierta.Cainii nu-ti poarta ranchiuna, chiar daca au fost certati. Chiar daca vreodata ai tipat la ei...

5. Arata-ti compasiunea.
Cainii sunt suflete pline de compasiune si de iubire. Atunci cand stapanul este mahnit, suparat, cainele este primul care vine langa el. Simte durerea prietenului si vrea sa-i stea alaturi.In doi , totul trece mai usor.

6. Ai incredere in instinctele tale.
Precum cainele, ai incredere in instinctele tale initiale in unele situatii sau fata de anumite persoane, inainte ca mintea sa iti spuna ca te inseli.

7. Lucrurile noi , mari si stralucitoare nu conteaza.
Un caine poate avea cea mai mare bucurie si distractie cu mingea cea veche si uzata.Invata sa gasesti bucurie in lucrurile mici. Invata sa pierzi obsesia fata de lucruri, mai ales daca ele nu au nici o semnificatie.

8. Iubeste neconditionat.
Iubeste-ti copiii , familia, slujba, prietenii , comunitatea si mai presus de toate, iubeste Creatia .


Fii pozitiv !
Alege viata !



Kitty, Maya - 6 (prima zi singura)

Dimineata!
Mi-am intins ghetutele !
Si cele din fata si cele din spate.
Un mare cascat ...
M-am uitat imprejur .
V si D misunau prin casa.
Deja.

" Cum ?!
La ce ora este trezirea ?
Este tot 6.30 am , ca si ieri ...
Trebuie sa fiu mai vigilenta ..."

Am coborat din patut. Patut ce a fost amenajat chiar in pat cu V si D. La capul lui V. Va dati seama ... cum a dormit V ... Cu picioarele pe afara ... Nu mai incapea . Cred ca s-a cam chinuit sa doarma.
Eu in schimb am avut un somn regesc. Cu "roatele" in sus , ca de obicei ( asa rade de mine D, cu roatele ...) .
Asa imi place mie sa dorm. Imi arat burtica , caci ma simt in siguranta si nu-mi este frica de nimic . Din cate am observat si lor le place burtica mea .

In scurt timp D dispare. Dupa o usa ... Acea usa ...
Insa , va rog ! Nu inainte de a ma pupa , mangaia si-mi spune :
"Pa Kitty ! Ne vedem diseara !

" ?! "

Ca si cum nu se intamplase nimic special (pentru altii , poate - pentru mine ... ?! ) , V a inceput sa aseze totul prin casa . Ma uitam curioasa si total nedumerita .

"De ce sa asezam totul cand lucrurile tre' sa stea de-a valma ?"

Ce sa mai zic cand a inceput sa pieptane covorul !
Mi-am tot plimbat stanga-dreapta capusorul ... ca sa prind miscarea ...
Sus - jos ; stanga-dreapta ...

"Oooo !
Ce-mi place cand piaptana covorul !
Vreau si eu sa fac la fel !
...
Urraaa !
Pieptan si eu covorul !
Cu gherutele !
Ce-mi placeeee!"


V a ras de mine. Si mi-a adus un fel de covor ...?! Mult mai ingust , mai mic ...
M-a indemnat sa fac la fel , insa pe el .
Am incercat .

"Imi place !!!
Imi place sa pieptan !!!
Cu gherutele ...
Imi place sa-mi ascut gherutele pe chestia asta !!!
De fapt !?
...
Si eu care pusesem ochii pe canapea , pe fotolii ..."


Si parca totul s-a cam precipitat ...
V ma pupa , ma mangaie si-mi spune :
"Pa Kitty ! Ne vedem diseara !"

Si a disparut si ea. Dupa aceeasi usa.
Scamatorie ?
M-am dus sa miros .
Ce putea sa le faca usa aia? Si lui D si lui V?
...
De fapt ramasesem singura.
Singura acasa.
...
Liniste.
...
Mi-era urat .

" Miaaaau !
Miaaaau !
Miaaaau ! "


din tot sufletul.
Imi doream atentie ! De la cineva ! Imediat !

"Kitty ! ce-i mama ?"
Uitasem .
Uitasem de asistenta personala .
De Buni'.
Buna mea Buni' ...
La care am detectat eu ceva ...
Ceva probleme cardio.
I-am verificat , asa dintr-o privire starea.
Era OK.
Nu era necesara terapie imediata .
Si atunci , fiindu-mi asistenta personala era necesar sa-i fac fisa postului.

" Miu ! Miu !" - adica mi-e foame , vreau ceva ...
" Miu ! Miu !"


Buni' intelegand deschide usa mare , alba ...
Mirosuri se revarsa ...
Care de care mai ...
Sau mai ...
Prepara ceva ... Amesteca ... Imi aduce ...
Laptic ... branzica ...
Buuuun !
Mi-a placut laptele si branzica.
O bucata de vreme. Vreo luna.
Dupa care nu.
Nu-l mai puteam digera si l-am refuzat.

Deci!
Deci dupa mancare , mi-am dorit joaca. Dar , oare asistenta mea putea sa se joace cu mine?
Verific agilitatea.
Zbughesc .
Ma intorc.
La dreapta . Rasucit.
Nu ... nu m-am putut juca cu ea ...
Nu vreau sa o obosesc .

Asa ca:
" 1. Am de stampilat totul : sifonierul , usile, tocurile , scaunele, picioarele de la masa ...
2. Numar usile . Pozitia corecta este deschis. Asa cum sunt ele acum. Mai putin ACEEA. Usile de la camere ASA trebuie sa ramana . D-e-s-c-h-i-s-e . Punct.
3. Sa vedem... Avem obiecte de valoare pe masa ? Pe ceva ?. Le-as cam inmulti ... Adica din una mare as face mai multe mici ...Nu . Nu exista ...
4. Flori ceva ? Iarba ? Ceva de rontait ? Ar fi cam dificil cu florile ... Mai ales crini , muscate ... Sunt otravitoare pentru mine ... Si nu-mi dau seama decat dupa ce le gust ... dar nu sunt... OK ...

Si cand incolo, cand incoace nici nu stiu cum a trecut timpul. Buni' deja obosise ... Si mie mi-a fost greu ... Hop pe masa ! Hop jos de pe masa ! Hop pe comoda ! Hop pe TV ! Hopa jos !

" Parca mi-e greu capul !
Si ghetutele sunt grele ...
Ma duc la Buni' sa ma culcusesc...
Linisteeee...
Relaxareeee ...
Somn ...."

Fii pozitiv !
Alege viata !


joi, 7 august 2014

Kitty, Maya - 5

Cred sa se facuse de 6.00 am.
V si D inca dormeau .
Ultimul somn l-am avut langa V. Pe pernita mea portocalie. Atat de mare pentru mine.
Fara sa stie mi-am frecat obrajii de fata lor , asa usor , sa nu-i trezesc . Adica i-am stampilat . Oamenii astia au ramas pe veci "ai mei". Orice alta pisi sau alt cutu-cutu aveau sa stie acest lucru. Oamenii nu. Ei nu percep acest miros.
Am "pipait" spatiul din camera. Mustatile nu erau atinse. Adica era destul de larg. Dar parca era si stramt... Sub pat ... orificul din boxa ... deschizatura sifonierului ... Ce-as mai fi vrut acolo ...

N-am reusit sa observ prea multe caci s-au trezit si ceilalti.

Toata lumea era cu ochii pe mine .
Ce fac ... cat de frumoasa sunt ... cat de scumpa sunt ...

Sincer mi-era putin fomica.
"Miu ! Miu! " , le-am aratat ca vreau ceva .
Si fara sa gandesc prea mult :
"Tcirip !" , mai muzical , mai prietenesc.
Am considerat ca trebuie sa-l folosesc mai des pe acest tcirip . Pana in ziua de azi cred ca l-am folosit de 1000 de ori.

Ziua incepea !
Dupa gustarica , rasplata prin mangaiere ca "am papat tot" .
Si-apoi la joaca !
Erau atat de caraghiosi cu totii : V , D si Buni. Fiecare avea in mana cate ceva : un snur, o sforicica . Fluturau care - incolo. Nu puteam sa ma decid cu ce sa incep. Sa le fac pe plac am alergat dupa toate. Oricum si mie-mi placea sa alerg intr-una.
S-a scuturat , zdranganit si rostogolit cam tot ce se putea din casa.
V si D au  disparut la un moment dat (pentru putin timp) ca sa-mi aduca o jucarie soricel .
Prima jucarie cumparata.

Cea mai tare joaca pe care am avut-o (cea mai tare din punctul meu de vedere) a fost vanatoarea degetelelor. Si a mainilor. Am dat autografe cum , cred ca nu a dat nimeni  (la o varsta atat de mica !).Destul de multa vreme ...
Nu eu i-am pus ! Ei au ales.
Un amalgam de jocuri pot spune ca a fost prima zi.
Si oricum trebuia vazut si ce pot ei.
Ce stiu sa ofere. Si sa ceara.
La un singur lucru m-au pacalit !
Medicament.
Mi-au dat calciu. Doar o data au putut sa-mi dea.
Restul ... restul va zic dupa-aceea.



Fii pozitiv !
Alege viata !

vineri, 1 august 2014

Kitty, Maya - 4 (intaia noapte)

" Mi se pare mie sau cineva imi sopteste ceva? "
"  ... ?! "
" Kitty ... Kitty ... 
A ! 
Kitty ! 

Asa ma cheama pe mine !
Nu deschid inca ochii  . 
Lasa-i sa ma si mangaie putin. 
Doar imi place mangaierea. Si sa fiu alintata la maxim. 
Imi place sa mi se ceara de multe ori cate ceva pana sa raspund. Sau nu. Poate da...
Hai , sa deschid ochii , sa le fac pe plac, doar sunt parintii mei ... Si-mi plac ."

Inca de la inceput mi-au respectat somnul si au incercat pe cat de mult posibil sa se comporte "ca la carte".
Abia dupa ce am deschis ochii au inceput sa ma magaie , sa ma mangaie , sa ma mangaie .
M-au plimbat prin toata casa , m-au lasat sa privesc de la diferite inaltimi , sa ating diverse suprafete ... dar numai ce doreau ei. Si eu eram curioasa sa simt , sa observ , insa in alta ordine.

" Nu-i nimic , am rabdare . Observ ca nu mai exista alta pisi-pisi sau cu-tu cu-tu .
Voi face dupa bunul meu plac , mai incolo , la noapte ..."

Am facut cunostinta cu bolul de mancare , de apa , cu litiera , cu spatiul de joaca. Am incercat sa memorez locurile indicate. Pe cat posibil ! Fiecare din acestea erau amenajate in alte spatii . 
M-au lasat in cele din urma din brate.Ca sa-mi aleg eu ce am de facut.

"Pai , intai sa vedem ce avem de mancare ...
 Lapte . I-a sa vedem ... Putin ... 
Altceva ?! 
Branzica ... Putin ... Altceva ?! 
Lapte ... 
Stai ! am mai vazut lapte ... 
Mi-ajunge . 
Ma duc sa exploreeeez !!!"

Am facut cunostinta cu jucariile . Cu jucariile mele . Tuneluri din carton , un centru de joaca , snurul de chei  bilute .Cel mai mult mi-au placut degetele . Degetele care se tot ascundeau . Apareau . Dispareau . Adica ma indemnau sa vanez .

" Aaatacaati !"
Se plangeau dupa aceea si V si D ca le-am facut semne pe maini. Pai, de ce mi-au pus la dispozitie degetele lor? 


  
Si iar mancare - laptic / branzica - jucarii.
Si mingiuta. Si centrul de joaca.
Sesiune foto.
Sesiune video.
Litiera (nu am avut nici un fel de problema de a folosi-o).
(PS- silicat-ul  este creat de asa natura ca ne indeamna sa facem acolo unde este el asternut !).
Mingiuta.
Degetele.
Degetele.
 "Mi-e somn ..."

Mi-am  dorit sa dorm in pat , asa cum mi-au aranjat anterior pernita. Insa V , temandu-se sa nu ma striveasca noaptea prin somn a amenajat in alta parte patutul , paturica si pernita . La un nivel inferior.
S-a stins lumina. Ne-am culcusit pentru somn.
...
D a adornit repede.
V nu prea.
Eu deloc.
Abia asteptam sa atipeasca ei si , cu micile mele puteri sa plec sa explorez.
Astept.
Astept. 
Am facut un pas mic , mic si ... pas mic a ramas.
V s-a trezit.
M-a asezat la loc.
A adormit.
Am plecat ....
Da' de unde !
M-a asezat la loc.
Si tot asa ...

" Cred ca nu stie de ce sunt capabila !
Cata rabdare am  pana imi duc la bun sfarsit planul ! 
In fond si la urma urmei imi aleg singura unde sa dorm !
Unde am chef !  "

Liniste .
V si D chiar dorm.
Am excaladat , am urcat in pat , m-am instalat pe perna lui D si ....
Si iar lanterna , asezat , rabatat , somn obligatoriu.
Cred sa s-a repetat de cateva ori scena asta.
Intr-un sfarsit am adormit.
Si langa D ...
Si langa V ...
Prima noapte acasa  .
Maine  , JOACAAAA !!!!











Fii pozitiv !
Alege viata !

joi, 31 iulie 2014

Kitty, Maya - 3 (primul somn acasa)

Kitty.
Acesta este numele meu.
Mi-a placut .
Scurt , usor de retinut.
Desigur ca nu l-au nimerit pe cel anterior , dar nu-l stiam decat eu si nu m-am deranjat sa-l spun pe litere.
E bine !  E un nume frumos , mai ales ca-l voi purta mereu de azi inainte. 
Si mi-l spun cu atat de multa caldura !
E clar ! s-au documentat ceva despre cum sa te comporti la prima intalnire.
Miu ! Miu! Miu! raspund si eu de acolo din bratele lui D. Ma uitam , curioasa pe drumul catre ... catre ce oare ?
Mi-amintesc ... era cald afara , soare , era vara ( acum stiu ! deoarece am simtit si temperaturi mai joase , am vazut zapada ! se numeste iarna ). I-am auzit ca data era 8.8 .
Prima vizita a fost la doctor . Catre el ne indreptam. Era de inteles ca era necesar sa fiu consultata , deparazitata , mai apoi vaccinata si sa-mi faca un carnet de sanatate.
Observatiile doctorului  privitoare la varsta , dentitie , aspect au fost notate cu 10+. Eram ok.
" E frumoasa ! ", a spus doctorul .
" Are vreo doua luni  " (asa cum stiam si eu) .
" Felicitari ! "
Si am plecat. Va dati seama cat de nerabdatoare eram sa ajung odata acasa. ACASA.Sa ma odihnesc. Ca tare mi se facuse somn.
Ce ? O pisi doarme in jur de 17 - 18 ore pe zi. Iar o pisi mica doarme mai mult decat cea adulta. Doar crestem , nu ?!
Acasa !
Am ajuns acasa. Nerabdatoare si curioasa sa explorez  totul nici n-am observat-o pe Buni' , cea care este asistenta mea personala peste zi. Eram prea preocupata de teritoriul meu cel nou. De mirosuri , de energiile din casa , descoperirea vre-unui semen ? Jucarii ? Usi inchise? Iarba-matei ? 
Nord ?  
Sud ? 
Est ? 
Vest ?


 " Am ametit ... 
E bineeee ... 
Toate par perrrrfecte ... 
Purrr ! Purrr ! torc de placere . 
Pun mai tarziu stampile peste tot ... 
Totul este al meu ... al ... meu ...
Purrr! Purrr!" 





Fii pozitiv !
Alege viata !

marți, 29 iulie 2014

Kitty, Maya - 2

Mie, dieta nu-mi trebuie.
Eu am o alimentatie echilibrata si mananc atat cat sa nu ma ingras.
Chiar pot spune ca dintotdeauna am fost atenta cu mancarea.
Din cate tin eu minte ...

Da  !!! nu radeti , caci contrar zvonurilor noi , pisi , avem memorie mai dezvoltata decat , chiar , alte primate. Memoria noastra nu este scurta . Conform studiilor aceasta ar fi de 16 ore. Poate chiar si mai mult . Eu, de pilda am o memorie mult mai buna . Uneori doar ma prefac , nu raspund la nici o provocare si arat ca nu inteleg nimic, dar doar asa ca-i pun pe V si D in dificultate si sa ma amuz .
Din cate-mi amintesc , deci , cand am facut vreo doua luni , mama mea buna m-a intarcat , a refuzat sa-mi mai dea bautura aceea atat de energizanta, buna si alba.... si am fost nevoita sa consum mancare solida. Aveam ore fixe de masa ; bolul cu mancare aparea de vreo 5-6 ori pe zi , dar magic , disparea daca nu ma grabeam sa consum din el !  Farfurioara cu apa nu disparea ! Numai bolul ! Si evident m-am enervat . Bineeee. Am prins momentul oportun , a aparut bolul , am mancat tot si l-am golit ! A insemnat ca am devenit independenta si pot manca singura. Si am putut fi data spre adoptie. Caci da , initial am avut un alt camin.
Am fost dusa intr-un magazin pentru pet-uri. Si eu si cele patru surioare  (sau fratiori ?) de ale mele.
Eu am fost singura tigrata . Ele sau ei erau pufosenii model siamez. Eu am stat mai tot timpul singurica , ceilalti pui toti 4 laolalta. Erau tematori sau lenesi ? Ori erau neincrezatori in ceea ce privea viitorul lor?
Nu stiu de ce , eu am fost optimista ca voi avea parinti adoptivi adevarati.
Adica ADEVARATI . Din toate punctele de vedere : iubitori de pisi, rabdatori , responsabili si veseli. Caci printr-un centru de adoptie viitori parinti sunt verificati daca sunt asa cum trebuie sa fie un parinte de pisi  ; prin intermediul magazinului , cine mai verifica starea puilor sau responsabilitatea celor care adopta ? Caci am auzit eu de la V multe, multe ... puteti verifica si voi.
Degeaba am incercat sa atrag gasca sa se joace la comun , asa cum ne-a aratat mama noastra buna . Pisi nu doreau si pace. Ma jucam singurica , cu coada . Cu coada mea sau a lor , bineinteles. Pe Ionut , tipul de la magazin l-am terorizat ! Cand m-a scos la plimbare ( ca nu puteau sa ma tina numai si numai in cusca pana ma adopta cineva ?! ) , desigur ca l-am zgariat , l-am fentat si am zbughit din bratele lui. Nu aveam de gand sa plec prea departe , dar m-a amuzat ideea : sa-l scot din ale lui , sa-i fac o farsa ... daca m-ar pierde ce-ar fi raspuns sefului sau? Cum putea sa justifice plecarea mea ? M-a amuzat teribil cum alerga dupa mine , cu mainile intinse si-si tot aranja ochelarii pe nas ... Macar asa 2-3 minute ... M-am lasat prinsa . Iar el:
" Ce rau esti !! Offf !! "
Adica el credea ca sunt baiat !
Auzi !
Adica , personalitate de mascul ?!
Nu retin insa cat timp am stat acolo . O sapatamana ? Mai mult ? Mai putin ?  Parca nu foarte mult ...
Nu am avut timp sa ma simt insingurata si neiubita , caci foarte repede ,  am avut ...
Am avut un sentiment puternic.
Ceva ce-mi aducea aminte de mama mea cea buna ... sau de tata ?!
Cred ca de amandoi .
V si D au ajuns la magazin hotarati  sa ma adopte . Dragoste la prima vedere.
V a inceput sa se joace cu mine si sa ma alinte , iar D cu Ionut faceau un schimb . Niste chestii urat mirositoare ...  ceva hartie ... multeeee mirosuri ...
A aparut o cutie mare , apoi  intuneric si alte zgomote. Eram pe strada. Mergeam . Dar nu cu picioarele mele. Ma transportau in cutie. Nu vedeam nimic. Bezna totala.
Ajutor !
Pardon.

Miu ! Miu ! Miu!
Trebuia sa le arat ca sunt pisoi , ca asa cer mangaiere sau caldura .
S-au prins.
Sau pur si simplu stiau.
D m-a luat in brate si atunci am privit spre tata si spre V , mama .
Iar ei mi-au spus :
Kitty ! Ce face fetita mea ?
Iubirea mea !
Kitty!


Fii pozitiv !
Alege viata !