Like

vineri, 24 ianuarie 2014

Pisica bate la usa ?

Odata cu locuintele, a spatiilor de locuit a aparut si usa.
Initial deschizatura prin care se intra sau iesea era acoperita cu ceva. Cu paie, lemne, piei .I-au spus usa. 
Cu timpul , usile s-au construit din lemn. Au fost si perioade cand usile erau din piatra.
Prima atestare scrisa in care face referire la o inchizatoare si o cheie pentru usa, dateaza din anul 445 I.C.

Una din activitatile omului in relatie cu usa este batutul la ea.
Batutul la usa se realizeaza cu ajutorul unor dispozitive: maner , sonerie. Sau pur si simplu ciocanim la usa.

Am auzit ca odinioara se batea la usa inainte de plecare :)

Ce se intampla daca aveti pisica , nu aveti montata usita speciala , iar pisica vrea sa intre in casa ?
Oare bate la usa ?

Fii pozitiv !
Alege viata !

sursa : http://www.preisvergleich.eu/suche304503.html


21 ianuarie este ziua Internationala a Imbratisarilor

Gestul , pe cat de banal , de mic,  facut din obisnuinta , din iubire sau camaradenie provoaca minuni. Este considerat un panaceu universal. Ne imbunatateste starea de spirit, reduce tensiunea arteriala, in timpul imbratisarii creste nivelul oxitocinei si al dopaminei .

Personal, am ratat ziua internationala a imbratisarilor.
Am ratat sa o sarbatoresc... Ca de imbratisat , zilnic imi imbratisez  familia, prietenii , cele 2 pisicute.

Cu familia ma imbratisez de “la revedere” sau “de bun gasit”. La fel si cu prietenii.
Cu prietenii necuvantatori imbratisarea este asemanatoare. Si la plecare si la sosirea acasa. Si de cate ori am ocazia. Din dragoste pentru ele !

Conform My Social Pet , din 1124 intervievati, jumatate au spus ca prefera sa-si imbratiseze animalele de companie in locul apropiatilor .

Acest schimb minunat de afectiune il observam si in lumea animalelor.

Fii pozitiv !
Alege viata !




sursa : vhttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=684507018236858&set=pb.352114634809433.-2207520000.1390553863.&type=3&theater


marți, 21 ianuarie 2014

Dezvoltarea stimei de sine

Daca mergeam cu mama la piata, aveam si eu sacosica mea.
Din acelasi material cu a mamei , aceeasi culoare , doar ca era mai mica.
Aduceam si eu de la piata ceva.
Zarzavat , 1 mar, 1 corn .
Imi aduceam si eu contributia cu ceva ...

Daca mama facea curat , stateam cuminte si o priveam.
Abia cand mama termina curatenia si poate zabovea un pic, ma apucam si eu de “curat”.
Imi stangeam covorasele de la jucarii si le scuturam de zor.
Imi aduceam si eu contributia cu ceva ...

Daca mama facea cornulete aveam si eu aluatul meu.
Intindeam coca si o framantam cu manutele ...
Prajitura era pentru tata.
Imi aduceam si eu contributia cu ceva ...

Cand am crescut ne-am luat un catel.
Unul micut , potrivit pentru familia noastra.
Am vazut rabdarea si amabilitatea cu care se purtau parintii cu el.
Aveam fiecare anumite responsabilitati in cresterea si ingrijirea lui.
La inceput eu eram responsabila cu alimentatia lui. Cu spalatul vaselor. Aveam grija ca sa aiba apa proaspata.
Imi aduceam si eu contributia cu ceva ...

Si animalele de companie pot sa creasca stima de sine a copilului.
Cresterea responsabilitatii , dezvoltarea empatiei sunt elemente benefice pentru dezvoltarea armonioasa a unui copil.
Iar cand mangaiem un animal , corpul nostru secreta endorfine care ajuta la scaderea starii de stres.

Fii pozitiv !
Alege viata ! 





 

Cine se scoala de dimineata departe ajunge.

Cu totii dorim sa ne trezim dimineata , la o ora rezonabila …
Ajutorul este bineinteles ceasul desteptator, alarma , combina …cocosul … pisica … :)

Cucuriguuu – ul cocosului are legatura cu rasaritul soarelui. Daca dorim sa fim foarte matinali mergem pe mana cocosului. Cand se crapa de ziua undele magnetice care anunta terminarea noptii si inceperea unei zilei, stimuleaza cocosul sa cante.

Cum este cu pisica ?
Se spune ca pisicile sunt animale nocturne. Dar nu este tocmai adevarat. Ca sa fie nocturne , ar trebui ca ziua sa doarma , iar noaptea sa aiba activitate. Iar, pisicile dorm noaptea . La fel ca si noi , oamenii.

Sunt cazuri cand pisica te trezeste dis-de-dimineata.
Si acum vorbesc din propria experienta.

Una din pisicute doarme bine-mersi, in schimb cealalta incepand cu ora 3.30 ii “da trezirea - doar lui tati”.
Miauna , sare in pat, il pupa pe frunte, pe fata.
Doar pe tati.

Se mai plimba ,timp in care tati adoarme la loc.

Iar sare in pat, il pupa pe tati.
Tati , chior de somn verifica mancarea , apa. Litiera…
Toate sunt OK. Se culca la loc.

In 5 minute miauna iar.
Tati se foieste in pat.
Pisica se urca in pat, la capul lui tati. Il priveste.
Da sa il pupe pe tati.
Tati se uita cu un ochi la ea. Ea se opreste.
Se linge. Are labuta murdara …
Tati adoarme. Se trezeste.
Pisica miauna.
E ora 4.30.
Tati e "in picioare".

Normal , ea se duce sa se culce …

Mami are un somn adanc si nu aude …
Pe mami nu o trezeste.
Niciodata.
Chiar daca mami nu aude combina si intarzie.

Nu miauna nici sambata, nici duminica.
Doar in cursul saptamanii.

Cum sa nu o iubesti ?

PS : Tati se scoala dimineata ca sa ajunga departe. Are mult de mers pana la serviciu  :)

Fii pozitiv !
Alege viata!
sursa :http://www.stylehive.com/bookmark/cat-clock-by-admiralglass-on-etsy-821857


sâmbătă, 18 ianuarie 2014

Primul zbor

Oamenii primesc educatie .De mici. Psihologii considera ca cea mai buna educatie este cea oferita prin propriul exemplu. Copii sunt predispusi sa copieze , chiar si ca adulti , modurile de manifestare a parintilor. 

Ca si oamenii , pasarile imita miscarile care le vad la semenii lor. Invata cum sa se descurce singuri in lume. 
Puii isi privesc parintii cum zboara, cum vaneaza . Exact cum copilul invata de la parinti sa mearga , sa se comporte.

Fii pozitiv !
Alege viata !



duminică, 12 ianuarie 2014

Povestea catelusului șchiop

 În vitrina unui magazin de animale era un afiş: “Căţeluşi de vânzare” Un baieţel de 10 ani intră şi intreabă care-i preţul unui căţeluş. Vânzătorul îi răspunde că preţul este între 30 şi 50$. Băieţelul bagă mâna în buzunar, scoate câteva monezi. Numără 2.70 $ … şi apoi întreabă: “Aş putea vedea căţeluşii?” Vânzătorul zâmbeşte. Fluieră, din magazin iese afară căţeaua şi în urma ei 5 căţeluşi frumoşi. Al şaselea căţeluş… rămase în urmă şi nu se apropia! Băieţelul întreabă: “De ce căţeluşul astă şchioapătă ?” Omul îi răspunse că acesta s-a născut cu o problemă la picior şi va şchiopăta toată viaţa! “Acesta-i caţeluşul pe care-l doresc”, a spus băieţelul cu bucurie în glas. “Dacă asta e dorinţa ta, ţi-l dau gratis!” Copilul s-a suparat şi a răspuns: “Nu-l vreau gratis, preţul lui e la fel ca şi a celorlalţi căţei, îţi voi da tot ce am la mine acum, şi în fiecare lună îţi voi plăti 50 de cenţi, până voi achita preţul lui intreg !” “Eşti sigur că vrei acest căţeluş? Doar niciodată nu va putea fugi sau juca sau sări precum ceilalţi!” Băieţelul s-a aplecat, şi-a ridicat puţin pantalonul şi i-a arătat vânzătorului aparatul de fier ce-i susţinea piciorul strâmb. “Nici eu nu pot alerga, de aceea acest căţeluş are nevoie de cineva care să-l înţeleagă!” Ochii vânzătorului s-au umplut de lacrimi când i-a spus copilului: “Mă rog şi sper ca fiecare căţeluş să aibe pe cineva care să-l iubească, aşa precum tu îl vei iubi pe acest căţeluş!” Morala: În viaţă nu contează cine eşti, contează ca cineva să te preţuiască şi să te iubească necondiţionat! Un prieten adevărat, este acela care soseşte în timp ce ceilalţi… dispar! 
Sursa foto : http://www.beautyexists.net/wp-content/uploads/2013/11/guide-dog-e1385518709778.jpg

vineri, 10 ianuarie 2014

Bach. Harpa.

Cainii il prefera pe Bach in defavoarea sunetului uman si a muzicii pop.

Nota Sol provoaca pisicilor tinere defecare, iar pisicilor adulte le provoaca excitatie sexuala :)
Notele foarte inalte cauzeaza agitatie si deranjeaza pisicile adulte.

Muzica de harpa poate avea efecte terapeutice .
Sunetul scos de harpa calmeaza atat cainii, cat si pisicile. Un sedativ , practic ...
Uneori , chiar pisica poate canta la harpa ...  una reala sau imaginara  :)

Fii pozitiv !
Alege viata !