Like

Se afișează postările cu eticheta oxitocina. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta oxitocina. Afișați toate postările

marți, 29 aprilie 2014

Hormonul fericirii

Oxitocina , hormonul care-i face pe barbati fideli, care ofera hipersensibilitate la emotiile altora , este un hormon secretat in mod natural in timpul manifestarilor de afectiune, cum ar fi relatiile sexuale si alaptarea, dar si in timpul travaliului.

Animalele domestice , expuse vietii printre oameni prezinta niveluri ridicate ale oxitocinei. Ele simt iubirea, asa cum o simtim si noi. Masurat, nivelul hormonului "fericirii" este la fel de ridicat ca unui indragostit care isi vede persoana iubita. La caine poate creste cu 48% , nivel ridicat chiar si pentru om, iar in cazul caprelor cresterea este incredibila. Atractie fatala. 

Fii pozitiv !
Alege viata !

vineri, 24 ianuarie 2014

21 ianuarie este ziua Internationala a Imbratisarilor

Gestul , pe cat de banal , de mic,  facut din obisnuinta , din iubire sau camaradenie provoaca minuni. Este considerat un panaceu universal. Ne imbunatateste starea de spirit, reduce tensiunea arteriala, in timpul imbratisarii creste nivelul oxitocinei si al dopaminei .

Personal, am ratat ziua internationala a imbratisarilor.
Am ratat sa o sarbatoresc... Ca de imbratisat , zilnic imi imbratisez  familia, prietenii , cele 2 pisicute.

Cu familia ma imbratisez de “la revedere” sau “de bun gasit”. La fel si cu prietenii.
Cu prietenii necuvantatori imbratisarea este asemanatoare. Si la plecare si la sosirea acasa. Si de cate ori am ocazia. Din dragoste pentru ele !

Conform My Social Pet , din 1124 intervievati, jumatate au spus ca prefera sa-si imbratiseze animalele de companie in locul apropiatilor .

Acest schimb minunat de afectiune il observam si in lumea animalelor.

Fii pozitiv !
Alege viata !




sursa : vhttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=684507018236858&set=pb.352114634809433.-2207520000.1390553863.&type=3&theater