Like

luni, 20 iunie 2016

Maya - o viata perrrrfecta

In Antichitate egiptenii venerau pisicile.
In Evul Mediu superstitiosii au ars pe rug mii de pisici.

Iubita si detestata, asta a fost soarta pisicii de-a lungul vremii.


In zilele noastre , in casele oamenilor salasluiesc mai multe pisici decat caini.



Putem invidia usor viata de pisica.

Masa ? - Asigurata !

Timp pentru motaiala ?- Berechet !
Ajutor in casa ?- Un asistent permanent care le face curat in ladita cu nisip, care le asterne patutul, care le strange jucariile !


O lume in care toate par atat de perrrrrrfecte ! 

Cum sa nu vrei sa fii pisica ?

Fii pozitiv !
Alege viata !


miercuri, 15 iunie 2016

Toate pisicile vorbesc. Trebuie doar să ştiţi să le ascultaţi. Maya.

"Este foarte dificil sa obti afectiunea unei pisici. Este un animal filozofic... unul care nu isi plaseaza afectiunea oriunde". Theophile Gautier

Maya.
Povestea ei incepe acolo unde incepe si dragostea mea deosebita fata de pisici.
Caci pana atunci sentimentele mele erau manifestate in special pentru catei. Pentru pisici mai putin, chiar deloc... Din pacate... Pot spune ca am pierdut mult ...
Bine ca in cele din urma m-am “vindecat” de aceasta deficienta si am inceput sa iubesc deopotriva cateii si pisicile. Adica la maxim.
Asadar ...
Luna mai .
2008.
Caldura .
Cu greu suportam sa stau in birou 2 ore legate. Mai ieseam pe afara la cate o gura de aer.
Intr-o buna zi , cum stateam ghemuita si vorbeam la telefon, ma gadila ceva ... ma uit dreapta-stanga si vad cum o pisica adulta, neagra imi da tarcoale si isi plimba codita pe mine ...
Nu mai avusesem parte de asa ceva pana atunci ...
Mititica (caci intradevar este un model minion ... ) gestanta fiind era infometata...
M-am uitat la ea si i-am vorbit ...
Ce faci fetita?
Ti-e foame?
Si a inceput sa ma impunga cu capusorul ... (asa face si acum cand doreste mangaiere ... si cand este foarte multumita ca noi intelegem ce vrea ea ...)
Am mangaiat-o ... si mangaiat-o ... si mangaiat-o ...
Am facut cheta de mancarica de la colege si i-am adus in curte ceva ...
A papat tot , ca un copil cuminte ce era ...
Incepand cu a 2–a zi am inceput sa “vad” de ea.
I-am adus mancare, i-am pus apa.
La un moment dat nu am mai vazut-o.
Pret de cateva zile.
A adus in curte un puiut.Doar unul... cine stie cati o fi avut. Si pe unde.
Puiutul a crescut salbatic. Nu l-am putut vedea de prea multe ori...
Pana in august. Acelasi an.
Bolnavior.
O infectie oribila la gat.
De bolnav ce era nici nu mai fugea de oameni.
L-am dus la doctor . I-a facut un tratament .
Am hotarat sa am pisica acasa si am luat puiutul acasa. Peste noapte s-a simtit rau si l-am gasit in coma dimineata. Degeaba am fugit cu el la doctor. Degeaba am tot mers din 2 in 2 ore la cabinet. Nu si-a revenit din coma. Avea hipotermie, mi-aduc aminte. Tot calcam prosoape si-l inveleam sa-i fie cald ... degeaba ... Doctorul a spus ca mai bine il eutanasiem , ca nu mai sunt sanse de revenire si se chinuie... Am crezut ca mor si eu ... Imi dau lacrimile si acum cand imi aduc aminte ... Ii pusesem si un nume : Tirli.
...
...
...
A doua zi sfasiati de durere ca nu am putut salva puiutul , am inceput sa ne uitam pe strada dupa pisoi, pisici... Doream sa avem o pisicuta ! Sa avem grija de viata unei pisicute in memoria lui Tirli.
Asa a fost sa fie : am cumparat una din magazin. Nu este pisica de rasa. Este o pisica obisnuita, europeana. Dar este cea mai frumoasa. Ca este a mea ... ( ) . O cheama Kitty.
Prin Kitty am simtit ca voi putea sa o comemorez pe Tirli ...
...
Cu mamica lui Tirli , Maya , am pastrat in continuare relatia .
Mititica iar a ramas gestanta.
A adus in curte , de data asta 2 pisoi, care si ei erau cam salbatici...
In noiembrie acelasi an , cand vremea friguroasa a inceput sa-si intre in drepturi , am hotarat in ciuda vecinilor care comentau ca este pisica neagra, ca ii ataca ( cred ca aveau vedenii si ziceau ca este puma :)  ), le-am construit o casuta din carton, toata blindata cu polistiren de 10 cm, bandajata cu scoci, cu fereastra cu oblon (am improvizat un oblon din folie transparenta pentru hartii ... ) .
Curtea are o intrare acoperita si acolo le-am adapostit pe cele 3 minuni.
Mama si 2 puiuti, negri, frumosi, grasuti, sanatosi...
Nu stiam ce sunt ...
Fetite? Baieti?
Le-am dat nume: mi s-a parut ca Kira este fetita, iar Kiki este baiat .
Pe Kira am verificat-o, caci era mai domesticita.
Pe Kiki nu am putut. Era semi-salbatica. Venea sa manance, dormea impreuna cu mama si surioara, dar cand apaream eu fugea . Vreau sa spun ca apaream la serviciu mai devreme cu vreo 3 ore (ora 6 dimineata) ca sa le fac curat , sa le dau mancare, sa schimbam apa ... si primeau vizite si sambata si duminica, si de Craciun sau Anul Nou – zile libere pentru mine ...
Au trecut asa cateva luni: noiembrie-decembrie-ianuarie ...
Ianuarie 2009.
Maya (mamica lor) a intrat iar in calduri.
Inevitabil.
Puii erau deja mari, intarcati, independenti.
Apareau probleme.
Si referitor la posibila lor inmultire si referitor la situatia financiara a firmei , care a trebuit sa-si mute sediul in alta locatie ...
Toate acestea au determinat o hotarare.
Trebuie sa gasesc persoane care sa adopte puii si sa sterilizez mamica.
Am avut noroc de existenta ei, Sandu Cristina , care m-a ajutat sa plasez spre adoptie puisorii, dupa bine-inteleasa evaluare medicala si sterilizare. Atunci am aflat ca “baiatul” Kiki era de fapt fetita ...
Au plecat la casele lor.
Sunt iubite, alintate , rasfatate si postate pe Facebook .
... Ramasese Maya .
Bulversata total de calduri + pui lipsa , nici ca mai venea la casuta , nici ca mai manca ... iar zilele mele erau numarate la acea locatie ...
Am prins-o intr-o zi si am dus-o la doctor pentru sterilizare.
Ideea mea era sa o iau acasa pentru cateva zile dupa sterilizare , dar apoi sa o duc inapoi in curte , sa ramana acolo, in mediul ei de de viata dintotdeauna.
Dar sa fie macar sterilizata. Sa nu mai aduca pui pe lume si sa fie ai nimanui ...
Ma gandeam ca ii voi duce mancare si voi avea grija de ea asa de la mare-distanta ... (nu este o solutie indicata , va asigur acum , ca am experienta deja ! )...
Asadar am dus-o la doctor. A stat la clinica vreo doua zile. A treia zi cand m-am dus sa o iau doctorita mi-a spus:
“ Vedeti ca nu a mancat deloc!
Nici apa nu a vrut !
I-am administrat vitamine si am hidratat-o eu.
Luati-o acasa, dar daca nu mananca si nu bea apa, aduceti-o la mine iarasi sa-i administrez eu ceva si duceti-o inapoi, caci altfel moare. Probabil ca este obisnuita cu mediul ei de acolo ...”

Am fost bulversata ...
Acasa ezitam sa o aduc , avand-o deja pe Kitty... Ma tot gandeam ...
Si pentru ca toate sunt pe lumea asta cu un rost (zic eu ?!) , acasa s-a intamplat ceva ...
Sotul meu ii construise o casuta din lemn, izolata , cu acoperis, cu loc de stat pe prispa ... asa ca zestre pentru viitor ... si am cazat-o pe Maya in ea. Era pusa in balcon , separata cumva de cealalta pisicuta Kitty.
Maya a ocupat imediat locuinta ...
Intr-un fel acolo a gasit ascunzatoare.
Caci era intr-un loc pe care nu-l cunostea si suferise atatea schimbari , destul de bruste.
Ma intrebam daca va manca?
... i-am oferit mancare din mana ...
... si-a scos capusorul din casuta ...
... si a inceput sa manance din mana mea ...
... doar pe mine ma stia...
... doar pe mine ma cunostea ...
... doar pe mine ...
Cum sa ma mai despart de ea?
Cum as mai fi putut face asta?
Ea m-a ales de prima oara.
Ma alesese cu 7 luni in urma ...
Eu nu m-am priceput...
Si a ramas la noi.
Kitty si Maya au devenit usor-usor prietene.
Se cauta una pe cealalta.
Nu dorm impreuna , nici nu stau impreuna sa se incalzeasca iarna ...
Insa convietuiesc foarte bine, isi respecta una-celeilate tabieturile si locurile preferate si ne infrumuseteaza viata.
Nici ca mai miauna , ele ciripesc pe limba lor : Tcirip ! Tcirip!
Findca ne iubesc.
Si noi pe ele.
Asta este inceputul povestii mele de dragoste pentru pisici .
Si va jur ca este destul de dificil sa obti dragostea unei feline.
Insa eu am reusit! Voi?

Anii au trecut.
Astazi Maslinuta mea Maya a plecat.
A asteptat sa ies pe usa , a ridicat capul, a mieunat, a pus capul la loc si a rasuflat ultima oara intinzandu-si piciorusele.
Nu mai are cine sa-mi toarca la comanda, sa-mi vorbeasca asa ca ea.
M-a parasit.
10.30 , 15.06.2016.




sâmbătă, 11 iunie 2016

O viata conectata

O viață conectată prezintă cu blândețe și cu mare impact adevărurile cu privire la modul în care fiecare dintre alegerile noastre din trecut au construit lumea în care trăim astăzi Și cum fiecare dintre alegerile noastre din acest moment vor construi lumea în care vom trăi mâine. Putem construi o lume ca reflexie a valorilor noastre de dreptate, bunătate și compasiune pentru ceilalți oameni, pentru planeta si pentru animale atunci când alegerile noastre de zi cu zi sunt aliniate cu aceste valori ! E atât de simplu !



Fii pozitiv !
Alege viata !

sâmbătă, 23 ianuarie 2016

The X-Files

Dosarele X continuă.
Scully și Mulder vor reveni pentru o perioadă de șase episoade. Premiera seriei noi, va fi duminică, 24/01/2016.

Actrița Gillian Anderson este cunoscută ca o susținătoare ferventă a organizației PETA pentru drepturile animalelor.

Anul trecut, înainte de Ziua Recunostintei , creatorul filmului Hannibal, Bryan Fuller și Gillian Anderson au facut echipa cu PETA pentru a oferi fanilor ceva la care să se gândească la masa de cină.


Fii pozitiv!
Alege viața!






--------------
The X-Files continues. Scully and Mulder return for a period of six episodes. The premiere of new series will be on Sunday, 01/24/2016.

Actress Gillian Anderson is known as a fervent supporter of PETA for animal rights organization.

Last year, before Thanksgiving feast , Hannibal creator Bryan Fuller and star Gillian Anderson teamed up with PETA to give fans something to think about at the dinner table.


Be positive!
Choose life!

vineri, 22 ianuarie 2016

Joshua Katcher - o brută cu discernământ

Joshua Katcher are o reputație de rebel minune în lumea modei, datorită produselor de îmbrăcăminte pentru bărbați, produse atât elegante , cât și fără să aducă vreun prejudiciu animalelor, adică animal-product-free.

Marca se numește Brave Gentleman.

Îmbrăcămintea este realizată din materiale inovatoare, iar colecția lui Katcher toamnă-iarnă 2014-15 , care a debutat la New York Fashion Week septembrie 2014 a atras în mod special atenția mass-media.

Are și un blog : Brută cu discernământ .
http://www.thediscerningbrute.com/

Fii pozitiv !
Alege viața !

----------------------

Joshua Kutcher has a reputation of a rebellious miracle in fashion, because the clothing for men, are elegant and produced without causing any injury to animals= animal-product-free.

Brand is called Brave Gentleman.

The clothings are made from innovative materials and Katcher's collection autumn-winter 2014-15, which debuted at New York Fashion Week in September 2014 drew particular attention to the media.

He also has a blog: Thediscerningbrute.

Be positive!
Choose life!

Netflix , Leonardo DiCaprio , Cowspiracy

Netflix a venit în România , dar nu pentru că ar putea în felul acesta să adune repede un număr important de abonați, ci pentru a marca deocamdată un început și nu este foarte grăbit în extindere.

Momentan, serviciul este gratuit, dar din martie, abonamentul Netflix o să coste cel puțin 8 dolari pe lună. Pentru filme cu imagine HD o să plătiti mai mult.

Compania a anunțat că în 2016 va difuza 29 de noi seriale și 5 filme originale.

PREMIERELE NETFLIX 2016 :
Hannibal Buress Comedy Special – 5 februarie
Love – 19 februarie
House of Cards – 4 martie
Flaked – 11 martie
The Ranch – 1 aprilie
Lost & Found Music Studios – 1 aprilie
Unbreakable Kimmy Schmidt: Season 2 – 15 aprilie
Kong: King of the Apes – 15 aprilie
Marseille – 5 mai
Grace & Frankie: Season 2 – 6 mai
Orange is the New Black: Season 4 – 17 iunie
Stranger Things – 15 iulie
Word Party – 3 iunie
The Get Down – 12 august

Desigur poți viziona și Cowspiracy: secretul sustenabilității , având ca și producători executivi pe : Leonardo Dicaprio, Jennifer Davisson și Appian Way Productions . Documentarul a fost lansat exclusiv pe Netflix încă de pe 15 septembrie 2015. 

Oricum Netflix și Leonardo Dicaprio sunt parteneri pe proiecte documentare și seriale-documentare, pe parcursul mai multor ani, o afacere și pentru proiecte non-ficțiune în premieră exclusiv pe serviciul de streaming.

Știați că Leonardo Dicaprio a luat Oscarul pentru mediu ?

Că actorul critică lăcomia giganților petrolieri la Forumul de la Davos ?

Fii pozitiv !
Alege viața !




------------------

Netflix came in Romania, but not in the way that could quickly gather a significant number of subscribers ,but to mark the beginning and it is not going to have a very hurried expansion.

Currently, the service is free, but in March, Netflix subscription will cost at least $ 8 per month. For movies with HD picture will pay more.

The company announced that 2016 will broadcast 29 new original series and 5 movies.

Netflix Premieres 2016 are :
Hannibal Buress Comedy Special - February 5
Love - February 19
House of Cards - March 4
Flaked - March 11
The Ranch - April 1
Lost & Found Music Studios - April 1
Kimmy Unbreakable Schmidt: Season 2 to 15 April
Kong: King of the Apes - April 15
Marseille - May 5
Frankie & Grace: Season 2 to 6 May
Orange Is the New Black: Season 4 to 17 June
Stranger Things - July 15
Word Party - June 3
The Get Down - August 12

Of course you can watch Cowspiracy: The Sustainability Secret , having as executive producers on Leonardo DiCaprio, Jennifer Davisson and Appian Way Productions. The documentary was released exclusively on Netflix since the September 15, 2015.

Anyway Netflix and Leonardo DiCaprio are partnering on documentary and docu-series projects as part of a multi-year, first-look deal for non-fiction projects premiering exclusively on the streaming service.

Did you know that Leonardo DiCaprio tooks the Oscar for the environment?

That the actor accuses oil companies of greed at Davos Forum?

Be positive!
Choose life!

Gwyneth Paltrow's bikini

Dintre toate simbolurile romantice asociate , să zicem,  cu  Ziua Indrăgostitilor că tot se apropie  luna februarie , cel mai indulgent ar putea fi lenjeria. Numai cuvântul evocă imagini de dantelă, jartiere , corsete , bikini.
 
Deși cuvântul francez "“lingerie” însemna inițial "lucruri din in," astăzi, o mare parte din acestea sunt confecționate din mătase care necesită uciderea viermilor de mătase pentru a recolta firul coconilor.
 
Sunt mărci in lume , gen Camisole Couture sau John Patrick Organic’s care au lansat pe piață lenjerie vegană , produse ce imbină estetica cu materialele moderne, super-moi , din bambus și bumbac organic , biodegradabil.
 
Recent Gwyneth-Paltrow a fost surprinsă în Mexic , în bikini.
Actrița este binecunoscută pentru sensibilitățile ei vegane , chiar dacă în trecut prezenta prepararea puiului umplut cu legume , la un show TV.

În prezent ea are un stil de viată eco-chic, are propria linie de cosmetice organice, un site , Goop, cu meniuri vegane și mă întreb , acum : bikinii ei ?
Din ce material erau ?
Bambus sau bumbac organic ?

Fii pozitiv !
Alege viata !

-------------------------------

Of all the romantic symbols associated, say, with Valentine's Day , because February is  near, the most indulgent could be underwear. Only the word evokes images of lace, garters, corsets, bikini.
    
Although the French word "" lingerie "originally meant "things made of linen", in present most of them are made of silk that requires the killing of silkworm and in these way it is obtain cocoons thread.
    
There are trademarks in the world, like Couture camisole or John Patrick Organic's who launched vegan products lingerie ,that combine aesthetics with modern materials, super-soft bamboo and organic cotton, biodegradable.
    
Gwyneth Paltrow recently-was discovered in Mexico in bikini.
Actress is well known for her vegan sensibilities, even if in the past , she showed the preparation of chicken stuffed with vegetables , on a TV show.
  
Currently , she has an eco-chic lifestyle, has own line of organic cosmetics, a website, Goop , with vegan menu and I wonder now: her bikini?
What material were?

Bamboo or organic cotton?

Be positive !
Choose life !