Like

vineri, 27 iunie 2014

Zen

„Într-o lume în care aparenţa şi câştigul au devenit motoare mult mai importante decât starea de bine din interior, a rămâne zen nu înseamnă neapărat a petrece ziua meditând, departe de ceilalţi, sau a vă consacra tot timpul unor exerciţii complicate. Câteva minute sunt de ajuns pentru a vă permite să vă regăsiţi seninătatea pierdută.“ (Sioux BERGER)

Pisicile sunt cele mai bune exemple in arta relaxarii.
Se odihnesc, torc, se joaca, se bucura de soare, mancare,  mangaieri si rasfaturi. 
Placeri simple.
Invatati sa fiti zen de la ele !

Fii pozitiv !
Alege viata !

sâmbătă, 14 iunie 2014

Sa invatam de la animale: calul

Caii accepta sa fie condusi , dar persoana care o face trebuie sa fie un bun conducator. Sa fie un adevarat lider. La fel , si oamenii sa accepte sa fie “calariti” doar de cei cu adevarata autoritate. Doar de profesionisti. Doar de oameni bine pregatiti.

Caii au o abilitate unica de a simti emotii si de a reactiona in consecinta. Daca cineva este furios sau agresiv, calul poate deveni incapatanat. Daca persoana este nerabdatoare, calul se sperie. Doar atunci cand este omul este deschis si calm, calul este mult mai apt sa raspunda corespunzator. Caii observa o lipsă de autenticitate imediat. Daca nu este condus bine se opreste. Ramane neclintit. Sau se scutura de personaj. Si oamenii ar trebui sa se scuture de cei care nu-i conduc bine.

Daca omul se conecteaza cu calul, daca vorbeste calului , il mangaie, il ingrijeste, calul il urmeaza. Iar oamenii au de invatat si de aici ceva: daca liderul se poate conecta cu cei pe care ii conduce, daca ii poate asculta, ii poate consola, ajuta , poate rezona la adevaratele emotii umane, doar atunci acesta poate fi urmat. Altfel, nu.

Fii pozitiv !
Alege viata !

vineri, 13 iunie 2014

Sa invatam de la animale : pasarile

1. Pasarile , ca si oamenii sunt de toate formele, dimensiunile . Au puncte forte , puncte slabe .
Intr-adevar , daca toti am fi la fel ar fi plictisitor. Ca si pasarile, oamenii au felul lor de a fi frumosi, atragatori, deosebiti.
2. Flexibilitatea si puterea de a schimba ceva in viata este de bun augur.
Pasarile migreaza pentru a gasi conditii mai bune de viata, pentru a gasi mancare si climatul cel mai propice. Oamenii au nevoie de a invata de la pasari sa fie flexibili si sa aduca modificari in viata lor atunci cand lucrurile nu sunt confortabile pentru ei.
3. Unde-i unu nu-i putere, unde-s doi puterea creste
Zborul in stoluri , ajuta pasarile sa-si conserve energia . Si oamenii cand lucreaza impreuna , in grup si in armonie sunt ca un stol de pasari, activitatea lor devenind mai eficienta.
4. Sa ai un ochi critic si pe deasupra lucrurilor
Lucrurile arata diferit cand sunt privite de sus. Pasarile zboara si isi cauta prada , este mai usor sa zbori si sa privesti de sus totul. Uneori si oamenii au nevoie de a privi lucrurile "de sus", sa aiba o imagine de ansamblu pentru a avea o perspectiva corecta.
5. Echilibru
Pasarile sunt capabile de a-si pastra echilibrul in conditii de vant sau uneori stau intr-un picior .Viata oamenilor este plina de momente care pot dobori atat mental , cat si fizic. Cu cat sanatatea si psihicul sunt la cote bune ,cu atat va fi mai usor sa ne pastram echilibrul.
6. Cui ii pasă dacă cineva este cu ochii pe el ?
Pasarile nu par deranjate daca alte pasari privesc catre ele. Tot asa si oamenii pot invata sa fie mai putini ingrijorati de ce gandeste sau spune lumea despre ei .
7. Putin cate putin pana se ajunge la scopul dorit
Pasarile nu par a renunta repede. Chiar daca sunt alungate , se vor intoarce de multe ori si in acelasi loc daca au ceva de castigat. O bucata de paine, o nuca. Ciugulesc putin cate putin pana cand se satura. Si oamenii ar trebui sa invete de la ele : daca ceva este important, daca ceva se doreste cu adevarat , atunci numai cu rabdare si perseverenta , la inceput mai putin , apoi din ce in ce mai mult , pana ajungem la rezultatul dorit.
8. Asigurati-va un camin, un loc al vostru, un cuib
Toti oamenii au nevoie de o baza , de un loc relaxant , care sa va ofere intimitate, protectie, liniste. Nu conteaza daca va mutati des sau niciodata. Important este ca locul unde va intoarceti , sa fie acasa.

Natura este inteleapta, iar pasarile sunt un mic exemplu .

Fii pozitiv !
Alege viata !

marți, 10 iunie 2014

Sa invatam de la animale : pisica

Foarte multi considera ca pisicile nu invata nimic. Ca nu se poate comunica cu matele.

Bineinteles ca gresesc !
Ele stiu foarte bine cine le alinta, cine le aduce apa, mancare. Retin foarte bine locul unde le pui mingiutele de joaca, ca din frigider se scoate mancarea. Se rasfata si miauna diafan ca sa impresioneze, te asteapta la usa cand simt că te intorci acasa, miauna dupa cei dragi cand lipsesc prea mult si multe altele.

Pisica ne mai invata totusi niste lucruri.

Somnul face bine corpului.
Muzica baroca este linistitoare pentru suflet.
Cand explorezi ai numai de invatat; simti cum lumea e doar a ta.
Daca vrei sa scapi de dojana fa-te ca nu intelegi, ca ai alta treaba.
Nu ezitati sa va aratati afectiunea , mai ales celor care va iubesc.
Atitudinea este totul.

Sau ca ceva mare si incapator este foarte bun.
Ca totusi marimea nu conteaza.
Prietenii trebuie tinuti strans, aproape de tine.
E bine sa pui un ban deoparte !
Fii pozitiv !
Alege viata !

joi, 29 mai 2014

Ziua Copilului e şi Ziua Interacţiunii Om-Animal la Cluj

Facultatea de Medicină Veterinară din cadrul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj-Napoca, în colaborare cu Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, a Universităţii Babeş-Bolyai, Institutul de Cercetare a Interacţiunii Om-Animal (Zoo Turda) şi Asociaţia Dog Assist, organizează duminică, 1 iunie 2014, cea de-a VI-a ediţie a Zilei Interacţiunii Om-Animal.

Cum va veti distra: activităţi de pictare a feţelor copiilor – face painting (Asociaţia Studenţilor Psihologi din România, UBB); interacţiuni supervizate cu iepuraşi (USAMV); activităţi de călărit terapeutic, interacţiune cu măgăruş şi capre (Asociaţia Descoperă Natura – Mugur Pop); interacţiuni de tip desenzibilizare şi cunoaştere cu amfibieni, reptile, tarantule şi gîndaci dispuşi în cutii speciale, la Vivariul UBB; exerciţii cu cîini de terapie din diferite programe de consiliere psihologică şi educaţionale (echipe psihologi – cîini de terapie); interacţiuni supervizate cu cîini de terapie şi în formare (Asociaţia Dog Assist).

Intrarea la toate aceste activităţi este liberă.

Fii pozitiv !
Alege viata !


duminică, 25 mai 2014

Iubim animalele

Andantino-iubim-animalele

Iubim animalele

Am acasa un catel 
Mititel si vai de el
L-am luat de la colt de strada
Ca lumea sa nu-l mai bata
Pentru ca iubim animalele
Pentru ca sunt mai sincere
Nu au grai, dar au suflete
Noi iubim, iubim animalele


Am acasa si-o pisica
Tarcata si frumusica
La geamul meu, mieuna
Si mi-a fost mila de ea
Pentru ca iubim animalele
Pentru ca sunt mai sincere
Nu au grai, dar au suflete
Noi iubim, iubim animalele

Mai am si un papagal,
Un sticlete si-un canar
Papagalul ma imita,
Pasarelele imi canta
Pentru ca iubim animalele
Pentru ca sunt mai sincere
Nu au grai, dar au suflete
Noi iubim, iubim animalele


Fii pozitiv !
Alege viata !